Konsolosluk

Mehmet Rüştü Karabıyık

 

2014 Yılında Lesetho Krallığı tarafından Türkiye Cumhuriyeti Van Fahri Konsolosu olarak atandım.

 

Özgeçmişim

 

Benim Hikayem 1500 Yıl Önce Başladı
 
Hikâyem ben doğmadan 1500 sene evveline dayanmakta olup, Baba tarafından Ortadoğu’ya Anne tarafından Orta Asya’ya uzanmaktadır. Ailemin kökleri takriben 1000 yıl evvel şu an Irak sınırlarında olan Akre’de birleşmiş, akabinde aşiretin şu an İran sınırlarında olan koluyla evlilik yoluyla genişlemiş ve 100’lerce yıldır sahibi olduğumuz Van ili şimdi Gürpınar ilçesi o zaman “HOŞAB’ sancağına bağlı, Derik mezrasına yerleşmiştir.
 
Van, Hakkâri, Şırnak, Kuzey ırak, İran ve Suriye’de akrabalarımız mevcuttur. Büyüğü olduğumuz Aile; ERTOŞİ Aşireti, Mamed Piran kolu, giadin klanıdır. Büyük Büyük Babam Osmanlı devletinin Bölge Aşiretleri Komutanı (Hamidiye Alayları Komutanı ) Miralay Mehmet Saîd Efendi dir, Musul ve Şam’da uzun seneler kalmış, İran, Irak, ve Suriye Cephelerinde bulunmuştur Azadi Hareketi'nin mensubu olup sonrasında ''Yüzellilikler Listesi'' ile Şam'a sürülmüştür.
 
Türkiye Cumhuriyetinin bağımsızlık mücadelesinde önemli görevler yapmıştır. Resmi tarihi kitaplarında yer almaktadır. Oğlu Büyük babam Mehmet Emin Efendi müftü olup Şam ve Mısır Medreselerinde yetişmiş ve uzun yıllar bölgede irşat görevinde bulunmuş dini saygınlığı çok yüksek bir şahsiyettir. Babam Abdulalim Bey İnşaat Mühendisi olup Milli Savunma Bakanlığında (Savunma Sanayi) başladığı iş hayatına Türkiye’nin Tek Resmi Petrol kuruluşu olan T.P.A.O uzun yıllar devam etmiştir. Cumhurbaşkanımız RECEP TAYYIP ERDOĞAN’nın Belediye Başkanlığı döneminde İstanbul Büyükşehir Belediyesinde sırası ile İSFALT ve İSTAÇ Genel Müdürlüğü yapmış dünya rekortmeni bir bürokrattır. Yol ve altyapısı, çevre recycling dünya çapında çalışmalarda bulunmuştur. Halen Mahalli İdareler Bşk. Vekilliğini yürütmektedir. Annem Fatma Nadire Hanım basın yayın mezunu gazeteci olup babası (dedem) Abdullah Rüştü Kayıkçıoğlu Bey Ankara Başsavcısı ve ardından temyiz mahkemesi hakimliği yapmıştır. Ayasofya Camii'nin son müezzini olan Abdullah Rüştü Kayıkçıoğlu Bey Yargıtay üyesi iken vefat etmiştir. Annemin Dedesi aslen Osmanlı dönemi Şam askeri idarecisiydi. Annem ev kadınıdır. Kız kardeşim London City University International Journalism Master dereceli olup uluslararası gazeteci ve Avrupa birliği uzmanıdır. Halen İBB Avrupa Birliği masasında uzmandır. Amcam Cüneyt KARABIYIK İnşaat Müh. olup sırası ile Çitosan’da başladığı meslek hayatına DİSKİ Genel Müdürlüğü, 22. dönem Van Milletvekilliği ve halen Türkiye Parlamenterler birliği yüksek danışma kurulu üyesidir. Ailemizde birçok mühendis, avukat, işadamı ve siyasetçi mevcuttur. Ailemize ait inşaat altyapı, otomotiv ve enerji sektörlerinde çok sayıda firmamız vardır. Aile mensuplarımın İsveç, Almanya, İngiltere, Libya, Irak, İran, Suriye, Bulgaristan’da çok sayıda firmaları mevcut olup oralarda ikamet etmektedirler.
 
Bulgaristan ile özel akrabalık ve ticari ilişkilerim vardır. 2003 senesinden beri Sofya da 3Z firmasını kurdum ve Kırcali’de ev ve toprak sahibiyim.
 
Irak bölgesel Kürt yönetimi ile yakın ilişkilerim vardır. Pro-Design Irak firmasının ortağıyım ve iktidar partisi PDK’nın üyesiyim. Suriye ve İran ile ailevi ilişkilerim devam etmektedir.